Class of 2024 Award Winners

Valley Central Senior Awards Scholarship Awards Winners 2024 

Congratulations to all our Award Winners and thank you to the generous donations of the community who make the awards possible. 

Link to Google Album: https://photos.app.goo.gl/HY4kSb7BH4MpigwE8

Academic Achievement Award ~Ara Lyons
Academic Achievement Award ~Benjamin Hong
Air Force ~Tyshan Mitchell
Albert M. Fulton 1st Place Essay Contest ~Grace Del Pilar
Albertine T. Andrews Memorial Award ~Gabriella Lopez
All Night Grad Better Choice Award ~Jack Seymour
Anthony M. Cola Memorial Scholarship Fund ~Anderson Palma
Anthony M. Cola Memorial Scholarship Fund ~Elizabeth Zefi
Anthony M. Cola Memorial Scholarship Fund ~Isabella Wade
Anthony M. Cola Memorial Scholarship Fund ~Owen Gillespie
AP Physics ~Dylan Nasser
Army ~Maria Orantes-Quevedo
Army National Guard ~Grace Bombino
Austin Andolsek Memorial Academic Scholarship ~Peyton Messing
Barbara A. Moloney Memorial Scholarship ~Kaylee Benson
Barbara Hackett Memorial ~Abbey Demarest
Berea Elementary PTO Academic Alumni Scholarship ~Autumn Strobach
Berea Elementary PTO Academic Alumni Scholarship ~Sophia Stahl
Berea Elementary PTO Memories Alumni Scholarship ~Chelsea Degon
Berea Elementary PTO Memories Alumni Scholarship ~Julia Capicchioni 

Bill and Mary Devitt Scholarship ~Noah Booth
BOE Student Representative Certificate ~Dylan Nasser
BOE Student Representative Certificate ~Elizabeth Zefi
BOE Student Representative Certificate ~Lilly Ellison
Catholic Daughters of America Math Award in
Memory of Marie Marano ~Autumn Strobach
Catholic Daughters of America Washingtonville ~Autumn Strobach
Center for Prayer and Meditation Scholarship ~Kaylee Benson
Charles N. Murphy Memorial Award for Performing Arts ~Samantha White Coach Mike Good Neighbor Award ~Lucas Dunn
Colden Park Homeowners Association ~Amber Carola
Coldenham Fire Company Scholarship 
in Memory of Walter Schneider ~Tanner Hansen
Coldenham Ladies Auxiliary Community Service Award ~Cooper Baxter
Colin Schmitt Patriotism Award ~Elizabeth Zefi
Corinne Feller Memorial Scholarship ~Peyton Messing
Corinne Feller Memorial Scholarship ~Sean Watson
David A. Boulanger Memorial Scholarship ~Connor Stafford
Diane T. Holik Memorial Scholarship ~Ryan Calfe
Dorothy Weisblatt Memorial Award ~Lucas Drake
Dorothy Weisblatt Memorial Award ~Marisabel Colon-Fragoso
Dr. Morton I. Blackman Memorial Scholarship ~Grace Del Pliar
Dr. Timothy E. Hale Memorial Scholarship ~Autumn Strobach
Dustin James Fallen Police Officers Memorial Fund ~Amber Carola
Dustin James Fallen Police Officers Memorial Fund ~Arilyn Fuentes
Dustin James Fallen Police Officers Memorial Fund ~Autumn Strobach
Dustin James Fallen Police Officers Memorial Fund ~Kira Knowles
Dustin James Fallen Police Officers Memorial Fund ~Litonya Smith
Dylan Perez – Class of 2012 Award ~Sean Watson
East Coldenham Elementary PTA Memories Scholarship ~Arianna Bilodeau East Coldenham Elementary PTA Memories Scholarship ~Joshua Webb
Edward Whitehead History Award ~Lilly Ellison
Emily Akers Scholarship ~Brandon Bethone-Robinson
Emily Akers Scholarship ~Elizabeth Zefi
Engineering & Surveying ~Joshua Webb
English Honor Society ~James Joyce
English Honor Society ~Mia Ponzo
Ethel M. Byam Memorial Silver Spoon Award ~Katie Gillette
Everett C. Remington Award ~Litonya Smith
Family and Consumer Science Excellence Award ~Gyana Jakes
Family and Consumer Science Excellence in Culinary Award ~Catherine Primavera
Family and Consumer Science Excellence in Culinary Award ~Hannah Seipp Family and Consumer Science Excellence in Fashion Award ~Ava DiMartino Family and Consumer Science Excellence in Fashion Award ~Jakai Williams Family and Consumer Science Human Services Award ~Cadence Hingul
Family and Consumer Science Human Services Award ~Jules Burke
Farr Engineering ~Daniel Newhall
Fox Hill Community Award ~Amber Carola
Fox Hill Community Award ~Michael Holmes
Fox Hill Community Award ~Reese Verlin
Fred C. Fowler Senior Scholarship Award ~Caitlynn Yeaple
Fred DiDonato Memorial Scholarship ~Luke Pepaj
French Honor Society ~Adrianna Dickson
French Honor Society ~Kelsey Burke
George’s Fuel ~Alfred Ronaldson Jr.
George’s Fuel ~Luke Chiarot
God Bless America Award in honor of Officer Dominic J. Winum ~Caitlynn Yeaple
Hiram B. Wooster Award for Public Speaking ~Sophia Stahl
Historic Montgomery Association Award ~Alexander Miller
Ida & Joseph Ruscitti Scholarship ~Stephen Kuzmiak
James Gesso Memorial Award ~Mia Ponzo
Jeff Nicoli Sr. ALS Memorial Scholarship ~Chelsea Degon
Jimmy Holbert Memorial Award ~Noah Booth
Joel H. Cook Memorial Scholarship ~Francisco Bedolla Guzman
John & Deb Rath Health Services ~Autumn Strobach

John D. Garrison Memorial Scholarship ~Tanner Hansen
John L. Upchurch Memorial Award ~Ella Brown
John Mazur Memorial Scholarship ~Elissa Gouvelos
John Mazur Memorial Scholarship ~Grace Severson
John Mazur Memorial Scholarship ~Kaidyn Thompson
John Mazur Memorial Scholarship ~Kaitlyn Sepulveda
Joseph A. Savage Memorial Scholarship ~Luke Chiarot
Kara-Lynn Caltavuturo Fashion Award ~Skye Evans 
Kathleen Francis Nursing Scholarship ~Shedna Philogene
Lester “Skip” Geiger Physical Education Memorial Award ~Rebecca Sibley Masonic War Veterans Beth-El Post #29 ~Mia Ponzo
Matthew B. Greene Scholarship ~Litonya Smith
Mediacom Entrepreneur of Tomorrow Award ~Abbey Demarest
Meyer & Lilian Jacobowitz Business Scholarship ~Nylah Trotter
Michael Purcell #9 in class ~Maya Uszenski
Middletown Honda Award ~Amber Carola
Montgomery American Legion Auxiliary Scholarship ~Caitlynn Yeaple Montgomery Elementary PTA Memories Scholarship ~Dardan Cenalia Montgomery Elementary PTA Memories Scholarship ~Peyton Messing Montgomery Fire Department Volunteer 
Emergency Services Award ~Adam Elkashef
Montgomery Fire Department Volunteer Emergency Services Award ~Mia Ponzo
Neil Francis Kissel Renaissance Man Award ~Isabella Ponzo
NYSED Scholarship for Academic Excellence ~Adam Elkashef
NYSED Scholarship for Academic Excellence ~Autumn Strobach
NYSED Scholarship for Academic Excellence ~Grace Del Pilar
NYSED Scholarship for Academic Excellence ~John Kelly
NYSED Scholarship for Academic Excellence ~Kaitlyn Sepulveda
NYSED Scholarship for Academic Excellence ~Lilly Ellison
NYSED Scholarship for Academic Excellence ~Mary Barry
NYSED Scholarship for Academic Excellence ~Peyton Messing
OCCA (Orange County Counselors’ Association) Scholarship-CTEC ~Annalise Smallwood
Project My Day ~Mia Ponzo
Rachel Lynn Goebel Memorial Scholarship  for Instrumental Music & Dance ~Katie Gillette
Rachel Lynn Goebel Memorial Scholarship for Science ~Grace Severson Raymond J. Dulye Memorial Scholarship ~Abbey Demarest
Rho Kappa Service Award ~Melyssa Morales
Rho Kappa Service Award ~Tyshan Mitchell
Richie Reynolds Memorial Fund Scholarship ~Natalie Benincasa
Robert Aidala Memorial Scholarship ~Annalise Smallwood
Robert Francis Berger Award ~Amber Carola
Ronald Henderson Memorial Award ~Cooper Baxter
Ronald Jacobowitz Leadership Scholarship ~Lilly Ellison
Roy D. Parker Education Scholarship Award ~Kevin Guity
Roy D. Parker Education Scholarship Award ~Autumn Strobach
Roy D. Parker Education Scholarship Award ~Kira Knowles
Roy D. Parker Education Scholarship Award ~Sean Watson
Sandy Scarano Art Scholarship ~Sophia Berti
SGA Outstanding Service Award ~Elizabeth Zefi
SGA Outstanding Service Award ~Tanner Hansen
Skylar F.C. Pascale Memorial Scholarship ~Julian Lugo
Sohns Appliance Business Scholarship ~Peyton Messing
Steven and Stephanie Weisbroth Walden Scholarship ~Catharine Catania
Sutter Memorial Scholarship ~Maya Powell
Taylor and Kyle Doce Academic Scholarship Award ~John Kelly
Taylor and Kyle Doce Academic Scholarship Award ~Lilly Ellison
Thomas J. Gabrynowicz Community 
Service Memorial Scholarship ~Mary Barry
Timothy Lubitz Memorial Scholarship Award ~Colin Quinn
Tri County AEOP ~Ariana Rischmoller Motta
Tyler Adkins Memorial Scholarship for Mental Health ~Jules Burke
Tyler Adkins Memorial Scholarship for Mental Health ~Azzuriah Cozart
Tyler Adkins Memorial Scholarship for Mental Health ~Lucia Daubel
Tyler Adkins Memorial Scholarship for Mental Health ~Reese Verlin
Tyler Adkins Memorial Scholarship for Mental Health ~Shannon Stalter
Valley Central Administrators’ Association Award ~Cooper Baxter
Valley Central Class of 1974 Spirit Award ~Daniel Newhall
Valley Central PTA Council Scholarship ~Ava Cunningham
Valley Central PTA Council Scholarship ~Cooper Baxter
Valley Central PTA Council Scholarship ~Lilly Ellison
Valley Central PTSA Scholarship ~Kaylee Benson
Valley Central PTSA Scholarship ~Tanner Hansen
Valley Central Scholarship Council ~Abigayle Wilson
Valley  Central Scholarship Council ~Adam Elkashef
Valley Central Scholarship Council ~Adeline Galante
Valley Central Scholarship Council ~Aidan Kaleta
 Valley Central Scholarship Council ~Ara Lyons
Valley Central Scholarship Council ~Arianna Sosa
Valley Central Scholarship Council ~Autumn Strobach
Valley Central Scholarship Council ~Caitlynn Yeaple
Valley
Central Scholarship Council ~Catherine Primavera
Valley Central Scholarship Council ~Colin Quinn
Valley Central Scholarship Council ~Dardan Cenalia
Valley Central Scholarship Council ~Elizabeth Zefi
Valley Central Scholarship Council ~Grace Del Pilar
Valley Central Scholarship Council ~Grace Severson
Valley Central Scholarship Council ~Isabella Mayo
Valley Central Scholarship Council ~John Granadillo
Valley Central Scholarship Council ~Kaidyn Thompson
Valley Central Scholarship Council ~Katie Gillette
Valley Central Scholarship Council ~Kaylee Benson
Valley Central Scholarship Council ~Lilly Ellison
Valley Central Scholarship Council ~Luke Pepaj
Valley Central Scholarship Council ~Lynae Smith
Valley Central Scholarship Council ~Maeve Eagan
Valley Central Scholarship Council ~Mary Barry
Valley Central Scholarship Council  ~Maya Uszenski
Valley Central Scholarship Council~ Mia Ponzo
Valley Central Scholarship Council ~Michael Holmes
Valley Central Scholarship Council ~Peyton Messing
Valley Central Scholarship Council ~Reese Verlin
Valley Central Scholarship Council ~Samantha White
Valley Central Scholarship Council ~Sarah Lababneh
Valley Central Scholarship Council ~Sean Watson
Valley Central Scholarship Council ~Sophia Stahl 
Valley Central Scholarship Council ~Tanner Hansen
Valley Central Scholarship Council ~William Quinn
Valley Central Scholarship CouncilAlice Privitera ~Autumn Strobach
Valley Central Scholarship CouncilMarie Girolame ~Adeline Galante
Valley Central Teacher’s Association Scholarship ~Adam Elkashef
Valley Central Teacher’s Association Scholarship ~Annalise Smallwood
Valley Central Teacher’s Association Scholarship ~Catherine Primavera
Valley Central Teacher’s Association Scholarship ~Elizabeth Zefi
Valley Central Teacher’s Association Scholarship ~Joshua Webb
Valley Central Teacher’s Association Scholarship ~Lilly Ellison
Valley Central Teacher’s Association Scholarship ~Maya Uszenski
Valley Central Teacher’s Association Scholarship ~Noah Storaska
Valley Central Teacher’s Association Scholarship ~Reese Verlin
Valley Central Teacher’s Association Scholarship ~Tanner Hansen
Walden Community Council ~Lilly Ellison
Walden Elementary PTO Memories Scholarship~ Jules Burke
Walden Elementary PTO Memories Scholarship ~Maya Uszenski
Walden Women’s Club Award ~Kate Fevola
Wallkill Masonic Lodge #627 Community Service Award ~Julian Lugo
Wallkill Masonic Lodge #627 Community Service Award ~Michael Holmes Wallkill Valley Federal Savings & Loan Scholarship ~Julia Capicchioni
Wallkill Valley Federal Savings & Loan Scholarship ~Lynae Smith
Wallkill Valley Health Coalition Scholarship ~Caitlynn Yeaple
Walter F. Godfrey Memorial Scholarship ~Alfred Ronaldson Jr.
Warwick Valley Quilters’ Guild Phyllis Klein Scholarship ~Stephanie Cermak World Language Award ~Elizabeth Zefi
World Language Award ~Kaitlyn Sepulveda
World Language Award ~Kelsey Burke